Anno 1960 was de Rupelstreek het epicentrum van de baksteenindustrie. Overal langs de Rupel zie je sporen van die fascinerende geschiedenis. Vandaag komen deze industriële sites weer helemaal tot leven: van bijzondere steenbakkerijmusea tot waterrijk natuurgebied of podium voor Tomorrowland. Kortom, een fietstocht boordevol verrassingen en boeiende verhalen!Arrangement (prijs: € 47,95 p.p.)Bij deze Happen en Trappen route is het volgende inbegrepen:
- Koffie en gebak bij Bistro en B&B Het Boekenhof
- Voorgerecht bij Bistro The Boathouse
- Soep bij Meet-time
- Hoofdgerecht bij Brasserie De Schorre
- Nagerecht bij Tolhuis-Veer
Baksteenverleden van Noeveren In Noeveren fiets je langs het industriële hart van de Rupelstreek. Oude steenbakkerijen, droogloodsen en karakteristieke schoorstenen bepalen hier nog steeds het landschap. Eeuwenlang werd hier baksteen geproduceerd en via de Rupel vervoerd naar steden in heel Vlaanderen. De kaai van Boom speelde daarin een belangrijke rol als overslagplaats en vormt vandaag een levendige plek waar verleden en heden samenkomen.
Langs de Rupel, de Schelde en haar dijkenDe route volgt de oevers van de Rupel en de Schelde, rivieren die het landschap en het leven in de streek sterk hebben bepaald. Je fietst over rustige dijken met mooie vergezichten over het water en de omliggende natuur. Onderweg zie je hoe het samenspel van rivier, getijden en menselijke activiteit dit unieke landschap heeft gevormd.
Schippersgehucht Klein-WillebroekMet het veer Boom-Klein-Willebroek steek je ieder half uur de Rupel over richting het charmante gehucht Klein-Willebroek. Het kanaal van Willebroek – een van de oudste bevaarbare kanalen in Europa – speelde een cruciale rol bij het transport van onder andere kleiproducten en dat zie je nog steeds terug in het straatbeeld. Bruggen, kades en oude gebouwen geven het dorp een authentieke sfeer.
Langs drie rivieren Even verderop wachten de bevers van het natuurgebied Broek De Naeyer je al op. Dit voormalig industriegebied vormt nu een waar paradijs voor watervogels. Aan het Drie Rivierenpunt komen de Rupel, de Dijle en de Nete samen. Hier hop je via de 'blauwe bruggen' vlot van oever tot oever.
Natuur en recreatie in De SchorreVan kleiput naar recreatiedomein vol natuur, water en avontuur. Het Provinciaal Recreatiedomein De Schorre combineert natuur, ontspanning en cultuur en is vooral bekend als locatie van het festival Tomorrowland. Vandaag is het een ideale plek om even te pauzeren en te genieten van de omgeving.
Natuurgebied WalenhoekWat deze plek zo bijzonder maakt, is dat je door een landschap rijdt dat ooit uit kleiputten bestond, maar nu is uitgegroeid tot een groen en waterrijk natuurgebied. Onderweg fiets je langs vijvers, rietvelden en boszones, waar het vaak stil is behalve het geluid van vogels en ritselende bladeren.
Historisch erfgoedBij knooppunt 30 kan je even van de route om een tussenstop te maken bij de statige Sint-Bernardusabdij in Hemiksem. Die huisvest vandaag geen monniken meer, maar twee musea. Het heemmuseum Heymissen katapulteert je honderd jaar terug in de tijd. In het Gilliot & Roelants Tegelmuseum vergaap je je aan een wereldbefaamde keramiekcollectie.
Wij verwelkomen u graag op deze Happen en Trappen route!