Fiets van suikerstad Tienen naar bierdorp Hoegaarden via Linter en Landen langs een verrassend mooi stukje Hageland. In het voorjaar kleuren fruitboomgaarden het landschap met witte en roze bloesems. De route slingert door open velden, holle wegen en rustige dorpjes vol geschiedenis. Neem de tijd, want deze tocht draait niet alleen om fietsen, maar ook om genieten.Arrangement (prijs: € 47,95 p.p.)Bij deze Happen en Trappen route is het volgende inbegrepen:
- Koffie en gebak bij Brasserie Kronacker
- Voorgerecht bij Brasserie de Rietgors
- Soep bij Den Venetiaen
- Hoofdgerecht bij Brasserie Godison
- Nagerecht bij Bar Fie
Tienen – historische start tussen torens en traditiesDe route start in Tienen, waar de imposante Onze-Lieve-Vrouw-ten-Poelkerk al eeuwen het stadsbeeld bepaalt. De 70 meter hoge toren met barokke spits is het herkenningspunt van de Grote Markt. Binnen vind je rijk barok meubilair en een kunstwerk uit het atelier van Antoon van Dyck. Even verder staat de Sint-Germanuskerk met een van de grootste beiaarden van België. Langs de route passeer je ook de ruïne van de begijnhofkerk, een stille herinnering aan het verleden. Vlak bij knooppunt 62 liggen bovendien drie Romeinse grafheuvels, de zogenaamde tumuli.
Hakendover en de Tiense bergVanuit Tienen fiets je langs Bost richting Hakendover. Hier staat de kerk van de Goddelijke Zaligmaker, bekend om haar gotische retabel uit het begin van de 15e eeuw. Het dorp is vooral beroemd om de jaarlijkse paardenprocessie op Paasmaandag. Dan galopperen honderden ruiters rond de Tiense Berg in een eeuwenoude traditie. Buiten dat moment heerst hier vooral rust tussen velden en boomgaarden. De route voert langs plaatsen als Overhespen, Neerhespen en Attenhoven.
Landen – landschap met een lange geschiedenisOp het plateau bij kapel ’t Eikske geniet je van een weids uitzicht over het Hageland.
In Rumsdorp staat de charmante Sint-Gilliskapel tussen akkers en boomgaarden. Rond Landen fiets je door een open landbouwlandschap met diepe historische wortels. Hier liggen sporen van Romeinse nederzettingen en vroege middeleeuwse sites.
Hoegaarden – bier, erfgoed en witte steenDe witte toren van de Sint-Gorgoniuskerk verwelkomt je al van ver in Hoegaarden. Deze indrukwekkende rococokerk uit de 18e eeuw is de grootste van België in haar stijl. Het dorp kende vroeger grote welvaart dankzij de bierbrouwerijen. In de 18e eeuw telde Hoegaarden maar liefst 39 brouwerijen. Onder deze kerktoren vind je in één van de oudste huizen van Hoegaarden, Den Venetiaen. Dit etablissement wordt sinds 1845 ononderbroken uitgebaat als café. De naam van het café verwijst naar de Venetiaanse glazenmaker François Toletti. Hij ontvluchtte in 1812 Venetië om te ontsnappen aan de dienstplicht onder Napoleon. In Hoegaarden werkte hij mee aan de fameuze kerk. In dit café schenken ze de kruidige huistripel genaamd Venetiaens Blondje. Hier proef je nog altijd de rijke biertraditie van het dorp.
Terug naar Tienen – groene plekjes en verborgen parelsNa Hoegaarden fiets je via landelijke wegen terug richting Tienen. Onderweg passeer je historische hoeves en het rustige landschap rond de Grote Gete. In Goetsenhoven staat een opvallend oorlogsmonument op het dorpsplein. Terug in Tienen wacht nog een verrassend stille plek naast de drukke stad. Links van de Onze-Lieve-Vrouw-ten-Poelkerk ligt een kleine Lourdesgrot. Dit verborgen hoekje is een rustige afsluiter van de route.
Wij verwelkomen u graag op deze Happen en Trappen route!
Fotogallerij: VISIT Vlaams-Brabant/ Lander Loeckx en Kristel van Loock